Triduum Paschalne 2024

.

Wielki Czwartek

 Tego dnia w kościołach całego świata wspomina się wydarzenie z Wieczernika, którym było ustanowienie Eucharystii oraz Kapłaństwa. Wierni w godzinach wieczornych gromadzą się w kościołach Parafialnych, aby uczestniczyć w uroczystych obchodach Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Ks. Proboszcz w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na dwa sakramenty. Pierwszym był Eucharystia, jako dar dla całego kościoła i dla każdego człowieka. Zadając pytanie o to jak przeżywaliśmy i przeżywamy dziś ten, zachęcił do refleksji nad tym zagadnieniem czy przypadkiem nie jesteśmy "ospali", niczym uczniowie w Ogrodzie Getsemani. Mówiąc o sakramencie, kapłaństwa przypomniał o odpowiedzialności i trudach kapłaństwa i o potrzebie modlitwy za już powołanych i o nowe powołania do tej szczególnej służby w Kościele. Na koniec zwrócił się do kandydatów na ministrantów i przybyłych dzieci z klas trzecich.

 

 

W dalszej części Mszy Świętej kandydaci do służby ministranckiej zostali włączeni do grona Liturgicznej Służby Ołtarza, przyjmując szatę liturgiczną - komżę i składając przysięgę ministrancką.

 

 

Po Komunii Świętej zostały poświęcone i rozdane modlitewniki dla uczniów klas trzecich przygotowujących się do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

 Z racji dnia ustanowienia Kapłaństwa, przedstawiciele scholi ,,Dzieci Maryi", LSO, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca, Kościół Domowy, Apostolat ,,Margerytki" złożyli okolicznościowe życzenia kapłanom naszej Parafii.

 

Liturgia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji zwanej "ciemnicą". Tabernakulum pozostawia się otwarte na oścież. W ciemnicy przechowuje się Eucharystię, by móc ją rozdzielać wiernym w czasie liturgii w Wielki Piątek. Tam również można pozostać na modlitwie, wspominając Jezusa w Ogrójcu, Jego pojmanie i przesłuchanie. 

Wielki Piątek

 

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania Jego ramiona i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.

 

 

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

 

Najnowsze zdjęcie

Msze Święte

Niedziele i święta:
900, 1130, 1700
1015 - kaplica w Wólce Miedzyńskiej
1430 - kaplica w Międzylesiu
 
Dni powszednie:
700, 1700,
(700, 1800
w sezonie wiosenno-letnim).

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Zwiastowania NMP
 
ul. Kościelna 1
07-106 Miedzna
tel.: +48 25 691 83 47

Konto bankowe

Powiatowy Bank Spółdzielczy
w Sokołowie Podlaskim
o/Miedzna:
 
53 9221 0000 0039 1456
3000 0010
Copyright © Parafia ZNMP w Miedznie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oparte o Joomla!, Afterburner i JoomGallery.