Dzień Niepodległości

W Miedznie jak co roku 11 listopada miały miejsce uroczystości patriotyczne upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 8:30 duchowieństwo, władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz harcerze udali się na parafialny cmentarza, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach Nieznanego Żołnierza oraz Ks. Teofila Rybki – działacza społecznego i byłego proboszcza Miedzny. Następnie o godz. 9:00 udekorowanym w barwy i symbole narodowe kościele parafialnym miała miejsce Msza Święta, której przewodniczył Ks. Kan. Andrzej Oleszczuk. Po Eucharystii mieszkańcy Miedzny i okolic tłumnie udali się do Gminnego Ośrodka Kultury na akademię przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz uczennice Gimnazjum. Podczas występów artystycznych nie zabrakło narodowych tańców i pieśni. Kolejnym elementem obchodów Dnia Niepodległości były biegi mające miejsce w miedzeńskim parku. W ich przeprowadzeniu nie przeszkodziła mroźna pogada i opady śniegu. Ostatnim rozgrzewającym akcentem był ciepły posiłek przygotowany w przykościelnym Domu Pielgrzyma. Współczesny polski poeta i kompozytor Lech Makowiecki w jednej z swoich piosenek śpiewa: „Patriotyzm na dziś to mieć dzieci i wychować je na dobrych ludzi.” Dlatego najbardziej cieszy liczna obecność dzieci i młodzieży na patriotycznych obchodach Dnia Niepodległości.

Ks. Piotr Karwowski