Październik miesiącem modlitwy różańcowej

Październik jest miesiącem Różańca Świętego. Przez każde ,,Zdrowaś Maryjo…” i każde rozważanie pozdrawiamy Matkę Bożą, a zarazem oddajemy jej cześć. Jest to niezwykle ważny czas w Kościele katolickim. Możemy powierzyć Maryi nie tylko nasze radości i sukcesy, ale także wszystkie smutki i porażki. Matka wysłucha każdego z uwagą, a następnie zaniesie do Boga nasze prośby oraz błagania. Mimo, że Maryja najbardziej cieszy się z modlitwy płynącej z naszych serc, to zapewne chciałaby też, aby październikowy różaniec był odmawiany w odpowiednio przygotowanych do tego miejscach.

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii Miedzna o wszystkim pomyśleli i wraz z księdzem Piotrem przygotowali w swoim kościele ciekawą dekorację. Zamieszczono na niej cytat świętego Jana Pawła II, zaczerpnięty z napisanego przez niego w 2002 roku Listu Apostolskiego „Rosarium Virginis Mariae”. Cytat ten brzmi: ,,Różaniec to skarb, który trzeba odkryć.” Są to niezwykle mądre słowa, ponieważ jeśli nie zrozumiemy mocy jaką posiada
w sobie modlitwa różańcowa, to wtedy nie będzie miała ona dla większego sensu, a stanie się jedynie ciągłym powtarzaniem tych samych słów. Papież pisał: „…weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia”.

Pod cytatem na dekoracji został postawiony portret świętego Jana Pawła II. Obok zaś możemy zauważyć relikwiarz zawierający fragment sutanny świętego. Relikwie zostały użyczone do wystroju kościoła przez księdza Piotra. W związku z tym, że do naszej dekoracji posłużono się właśnie takim cytatem, to pod ołtarzem ustawiono skrzynię, w której znajduje się ogromny różaniec. Jest to znak, że to właśnie on jest dla nas największym skarbem, który być może jeszcze nie w pełni odkryliśmy i nie w pełni doceniamy.

Członkowie KSMu z naszej parafii systematycznie nie tylko biorą udział, ale też prowadzą modlitwę różańcową. W miesiącu październiku ma to miejsce w każdy piątek, a czasem także w niektóre inne dni tygodnia. Staramy się o to, aby każde słowo z naszych ust wypowiedziane było z dokładnością, a zarazem z wielkim szacunkiem do Matki Bożej. Każdego dnia w naszym kościele na wspólną Mszę świętą oraz następującą po niej modlitwę różańcową gromadzi się bardzo duża liczba osób. Najpiękniejszy w tym wszystkim jest fakt, że w przeważającej części są to dzieci i młodzież. Wszystkich innych zapraszamy do odkrycia mocy, jaką posiada w sobie różaniec i polecamy obejrzeć, jak ozdobiony został nasz kościół. Poniżej znajdziecie zdjęcia z naszej świątyni.

tekst: Klaudia Sobolewska
zdjęcia: Katarzyna Gołębiewska