Zostały wspomnienia...

pogrzeb 1582 mPiątkowy wieczór 9 grudnia 2016 roku dla parafian z Miedzny był chwilą, w której wszystkim na moment zamarły serca. Otrzymaliśmy wiadomość, jakiej nikt się nie spodziewał. Do Domu Pana odszedł nasz Ksiądz Proboszcz Andrzej Oleszczuk, w związku z czym wszyscy pogrążyliśmy się w żałobie. Mimo, iż wierzymy, że tenże wspaniały i w pełni zasłużony u Boga człowiek będzie cieszył się przebywaniem w Królestwie Niebieskim, to i tak jest nam niezwykle przykro, że już nigdy więcej nie spotkamy się z nim na tym świecie. Duchowo natomiast będziemy się z nim łączyć w każdej modlitwie wypowiadanej z naszych ust i płynącej z głębi naszych serc. Będziemy powierzać mu każde polecone nam zadanie, by mimo odejścia od nas, mógł nadal cieszyć się zapałem do pracy swoich parafian, z którymi zawsze żył w zgodzie, i dla których był bardzo wyrozumiały.

Już w sobotę 10 grudnia, w parafialnym kościele zgromadziła się duża ilość wiernych, by modlić się na różańcu za Zmarłego i dziękować za to, jak wiele dla nas zrobił, gdyż za wszystko jesteśmy Mu dłużni ogromny szacunek i nieustanną pamięć. Przez kolejne dni po Mszach Świętych odmawialiśmy zarówno Różaniec Święty, jak i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Czuwania przy trumnie wystawionej w kościele trwały całe dnie.

We wtorek 13 grudnia księża biskupi Piotr Sawczuk oraz Antoni Dydycz odprawili uroczystą Mszę Świętą, w której po raz kolejny prosiliśmy Boga o dar życia wiecznego dla naszego Księdza Proboszcza. Już tego dnia cieszyliśmy się dużą liczbą przybyłych księży. Msze koncelebrowało 44 kapłanów z diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej. W dzień pogrzebu (tj. 14 grudnia) było ich już ponad 152. Wszystkich zgromadzonych nie sposób było policzyć. Kościół był zbyt mały, żeby pomieścić każdego, kto chciał pożegnać się ze Świętej pamięci Księdzem Andrzejem. Podczas samej tylko pogrzebowej Mszy świętej udzielono wiernym ponad 800 Komunii Świętych.

Na kazaniu oraz w ostatnich pożegnaniach wygłaszanych przez dostojnych gości mogliśmy jeszcze raz przypomnieć sobie jak wielkim człowiekiem był nasz Kapłan, jak wiele dla nas zrobił i jak bardzo zależało Mu na dobru swoich parafian. Dziś jest nam niezmiernie przykro, że po tak dobrej osobowości zostały tylko wspomnienia. Skoro nie możemy zrobić nic więcej, jak tylko łączyć się z Księdzem Kanonikiem duchowo, to w związku z tym czekamy na zamówione już przez parafian Msze Święte, których liczba ciągle wzrasta. Wszystkich innych także bardzo prosimy, aby nie zapominali o naszym Zmarłym i również modlili się w Jego intencji.

Niezwykle wdzięczni jesteśmy także Księdzu Piotrowi Karwowskiemu, bez którego nikt nie poradziłby sobie z załatwianiem wszystkich formalności dotyczących pogrzebu, i który teraz przez pewien okres czasu ze wszystkim musi radzić sobie sam, a mimo wszystko nie poddaje się i dzielnie wypełnia swoje obowiązki. To właśnie on w niedługim czasie po otrzymaniu bardzo smutnej wiadomości, nie zwlekając ani chwili rozpoczął działanie. Zorganizował wszystko, co było potrzebne, by dzień pogrzebu przebiegł jak należy, a także przygotował piękne liturgie we wtorek i środę. O nim także pamiętajmy w modlitwie, żeby nigdy nie brakowało mu sił ani chęci do dalszej współpracy z Bogiem.

KSM Miedzna zaangażował się w przebieg uroczystości pogrzebowych poprzez modlitewne czuwanie przy trumnie przez wszystkie dni oraz udział we Mszach świętych. Ponadto do naszych zadań należała obsługa gości podczas obiadu, który miał miejsce po pogrzebie w Domu Pielgrzyma, a także pomoc gościom w dotarciu na obiad. Wszystkim przybyłym jeszcze raz dziękujemy i prosimy o pamięć podczas modlitwy

Klaudia Sobolewska, KSM Miedzna