Święto Niepodległości

W czwartek 11. listopada obchodziliśmy w naszej parafii 92. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę – najważniejsze polskie święto narodowe. W tym dniu w sposób szczególny pragniemy wyrazić wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla swojej Ojczyzny, ale nade wszystko oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8:30 wymarszem delegacji władz gminnych, pocztów sztandarowych z parafii Miedzna oraz reprezentacji harcerzy z 23. DSH „Wataha” przy Gimnazjum w Miedznie na pobliski cmentarz grzebalny, gdzie przy grobie Nieznanego Żołnierza odmówiono krótką modlitwę i złożono kwiaty. W ten sposób oddano hołd wszystkim żołnierzom poległym na różnych frontach. Delegacja udała się też pod pomnik ks. T. Rybki, gdzie złożyła kwiaty i oddała cześć wszystkim kapłanom pracującym w naszej parafii.

O godzinie 9:00 przy śpiewie „Bogurodzicy” rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. prał. Władysław Kopyść. Uroczystość uświetniły piękne pieśni rozlegające się z chóru kościelnego. W homilii ks. prałat podkreślił, jak ważne jest umiłowanie Ojczyzny, dochowywanie wiary i wierności krzyżowi. Miłość Ojczyzny to odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Tę odzyskaną wolność należy mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować. Trzeba jej właściwie używać z myślą o dobru wspólnym. Wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest o­na także wielkim zadaniem.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.