Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego

Po marcowym etapie diecezjalnym w dniach 18-19 maja 2018 roku odbył się ogólnopolski finał Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. W tym roku miała miejsce jego jubileuszowa XXV edycja.

Finałowe zmagania odbyły się w malowniczo położonym Paradyżu, gdzie w murach XIII-wiecznego pocysterskiego klasztoru mieści się obecnie Wyższe Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Cystersi nadali miejscowości, w której założyli klasztor łacińską nazwę Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej, która po spolszczeniu otrzymała formę Paradyż.

Na konkurs do Paradyża przybyło 70 uczestników z 15 polskich diecezji wraz z opiekunami. Zostali oni wyłonieni spośród setek ministrantów i lektorów biorących udział w eliminacjach w swoich diecezjach. Wśród przybyłych była także reprezentacja naszej diecezji w składzie: Michał Dżbik, Jakub Kowalski i Rafał Strzałkowski. W przeciwieństwie do pozostałych reprezentacji wszyscy chłopcy pochodzili z jednej parafii – Miedzna.

Konkurs odbył się w kategorii drużynowej oraz – zależnie od wieku – w dwóch kategoriach indywidualnych. Zorganizowano także specjalną kategorię dla laureatów z ubiegłych lat.

Uczestnicy przyjeżdżali do Paradyża już w piątek od południa, aby w ciągu dwóch dni wziąć udział w części pisemnej oraz ustnej konkursu w poszczególnych kategoriach. Organizatorzy przygotowali trudny zestaw pytań dotyczący Księgi Rodzaju. Jednym z nich było: „Wymień studnie zbudowane przez Jakuba i jego sługi, podaj ich nazwy w języku hebrajskim oraz powiedz co ona oznacza w języku polskim”. Dobrze było też między innymi wiedzieć jaka była dzienna data rozpoczęcia potopu oraz jaki był wówczas poziom wody. Uczestnicy konkursu reprezentowali wysoki poziom wiedzy i przygotowania.

Sobota rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w kościele i prowadzonej medytacji nad Słowem Bożym. Zdobywanie wiedzy biblijnej musi iść w parze z karmieniem się Słowem Bożym i życiem Nim.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że zwyciężyła diecezja rzeszowska, której przedstawiciele wygrywają pierwsze nagrody w konkursie już od kilkunastu lat. Drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a trzecie archidiecezja gdańska. Reprezentacja naszej diecezji zajęła 12 pozycję, przy bardzo niewielkich różnicach punktowych.

W kategorii indywidualnej młodszej zwyciężył Bartosz Janowski, reprezentant diecezji rzeszowskiej. Drugie miejsce zajął Konrad Michalik z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a trzecie Dawid Wypler z diecezji opolskiej. W kategorii indywidualnej starszej wygrał Dominik Szura z diecezji rzeszowskiej, drugie miejsce zajął Jonathan Rzadkowski z diecezji opolskiej, a trzecie Jakub Bielewicz z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Nagrodami za czołowe miejsca, były pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz bony do marketów ze sprzętem elektronicznym. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

W uroczystym wręczeniu upominków dla zwycięzców i uczestników oraz podziękowań dla opiekunów i ofiarodawców, wziął udział J. E. Ks. Biskup Tadeusz Lityński - biskup diecezjalny zielonogórsko – gorzowski, który przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie konkursu w Paradyżu.

Ks. Piotr Karwowski