Ferie z nartami 2018

DSC 0347

DSC 0125

Dwudniowe „Ferie z nartami 2018” rozpoczęły się 15 stycznia 2018 roku. W wycieczce uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum. W autobusie oglądaliśmy filmiki o Łomży oraz ciekawych postaciach i wydarzeniach. Po półtoragodzinnej trasie wszyscy wraz z księdzem i opiekunami dotarli do Rybna, gdzie znajduje się stok narciarski. Z wypożyczalni, otrzymaliśmy odpowiednie buty, narty, kijki, kaski oraz kamizelki. Po założeniu całego sprzętu narciarskiego weszliśmy na stok. Na początku instruktor poprowadził rozgrzewkę, a później stopniowo uczył narciarskich podstaw. Tłumaczył sposób kierowania, hamowania, manewrowania, a nawet upadania tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Niektórzy potrzebowali mniejszej inni większej pomocy instruktora i opiekunów. Po nauce mogliśmy wjechać wyciągiem na górę stoku i zjeżdżać z coraz to większej wysokości, co sprawiało ogromną radość.

Podczas jazdy busem ksiądz Piotr rozdawał wszystkim uczestnikom dużo gadżetów i pamiątek związanych z Łomżą. Po tak dużym wysiłku fizycznym cała grupa pojechała na posiłek. Gdy wszyscy odpoczęli ksiądz Piotr oprowadził wycieczkę po starym mieście w Łomży. Można było tam zrobić wiele pamiątkowych zdjęć. Wycieczka zwiedziła także Klasztor Ojców Kapucynów, gdzie bracia oprowadzili nas po katakumbach, pokazali ogrody z widokiem na Narew, chór zakonny, refektarz, oraz wytłumaczyli jak wygląda życie zakonnika. Zobaczyliśmy też jedną z największym ruchomych szopek w Polsce, której kopia w Warszawie jest odwiedzana przez tłumy ludzi. ...

DSC 0210

... Kolejnym miejscem w jakie udała się wycieczka była Katedra. Ksiądz Piotr opowiadał o historii i poszczególnych elementach wystroju budowli oraz o gotyckim stylu w jakim została ona zbudowana 500-lat temu. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia były odwiedziny Zakonu Sióstr Benedyktynek, od których dostaliśmy nietypowy pokarm na drogę, a nawet na kolejne dni, gdyż nikt nie zdołał zjeść wszystkiego podczas jazdy.

Następnego dnia wycieczka wyruszyła z Miedzny o tej samej porze, czyli 8:30. W autobusie ksiądz rozdał każdemu krótki test o Łomży, który należało wypełnić na podstawie wiedzy zgromadzonej podczas pierwszego dnia. Autobus tak jak poprzednio zawiózł wszystkich do Rybna na stok narciarski, gdzie spędziliśmy 3 godziny. Następnie wycieczka udała się do jednej z galerii handlowych, gdzie każdy mógł zjeść i odpocząć. Kolejną atrakcją było lodowisko pod gołym niebem. Podobnie jak na nartach, tu także trzeba było wypożyczyć sprzęt. Ostatnią atrakcją wycieczki był dwugodzinny pobyt w Łomżyńskim Parku Wodnym, gdzie można było korzystać z łaźni, saun, zjeżdżalni lub po prostu popływać.

Ważnym punktem w drodze powrotnej było rozstrzygnięcie wspomnianego konkursu wiedzy o Łomży. Jego zwycięzcą okazała się Natalia Ołtusek, która prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania. W nagrodę otrzymała wielkiego pluszowego misia Łomżatka, którego pierwowzór stoi na łomżyńskiej starówce jako miejska maskotka.

Wycieczkę zakończyły podziękowania dla opiekunów i rozdanie im upominków przez księdza Piotra. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu oraz z zdobytej umiejętności jazdy na nartach, które większość założyła po raz pierwszy.

Małgorzata Kopania

DSC 0225