Ferie zimowe 2018

Jak przyjemnie spędzić czas podczas ferii? Odpowiedzi na to pytanie potrafią udzielić uczestnicy półkolonii Ferie na wesoło zorganizowanych w dniach 22-24 stycznia 2018 roku w Domu Pielgrzyma przy współpracy Parafii, Szkoły Podstawowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Miedznie.

Przez pierwsze dwa dni uczestnicy zajęć wymiennie pracowali w grupach.Wzięli udziałwwarsztatach z papieroplastyki pt. ,,Mali artyści”. Wykonywali okolicznościowe kartki ciekawą techniką – iris folding, które później mogli ofiarować swoim babciom lub dziadkom. Wielkim powodzeniem cieszyła się nauka gry w szachy. Ta klasyczna gra planszowa w fantastyczny sposób uczy logicznego myślenia, przewidywania, trenuje pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość. Uczestnikom warsztatów trudno było zliczyć pozytywne aspekty tej królewskiej gry. Inni dzięki różnorodnym grom planszowym mogli rozwijać pamięć, spostrzegawczość, wyobraźnię i skojarzenia, a także wiedzę ogólną, geograficzną i historyczną. Mieli okazję zmierzyć się z porażką czy wygrać bez pychy. Dzieci wspólnie uczyły się rozumienia i przestrzegania reguł. Uczestnicy spotkań z chęcią także wzięli udział w grze ,,I ty możesz zostać Tropicielem” zorganizowanej przez Zuchy i Harcerzy ZHP z Miedzny. Dzieci z grupy „Ferie na wesoło”, które wg wskazówek poruszały się po terenie miejscowości, musiały dotrzeć do określonego punktu i wykonać zadanie. Celem gry było przybliżenie jej uczestnikom informacji na temat Miedzny, kształtowanie aktywnej postawy wobec zabytków, doskonalenie umiejętności pracy w grupie, a przede wszystkim dobra zabawa. Pierwszym zadaniem, z jakim dzieci musiały się zmierzyć, było odszukanie odpowiednich kopert, rozwiązanie krzyżówki i wytłumaczenie hasła. Następnie każda grupa wraz z opiekunem udawała się na trasę, gdzie musiała wykazać się wiedzą z różnych dziedzin, sprytem, kreatywnością oraz odwagą i sprawnością. W określonych punktach dzieci rzucały lassem, w podziemiach karczmy pokonywały tor przeszkód, nazywały dziwne odgłosy, bawiły się w skojarzenia, poznawały przysłowia i skróty, a także odszyfrowywały tekst. Należało też wypisać obiekty, które warto zwiedzić oraz określić, gdzie leży nasza miejscowość, dlaczego warto do niej przyjechać oraz z czego słynie nasza okolica. Gra okazała się ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wszystkie dzieci biorące w niej udział były bardzo zadowolone. Zuchy i harcerze stanęli na wysokości zadania i po raz kolejny dowiedli, że można na nich liczyć.

W środę i czwartek dzieci poznały ciekawą technikę zdobienia przedmiotów. Warsztaty decoupage przeprowadziły panie terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Miedznie. Dzięki wspólnej twórczej pracy zostały uwolnione i odreagowane emocje nagromadzone podczas nauki w szkole. Uczestnicy zajęć mieli okazję uzewnętrznić świat własnych przeżyć i odczuć. Wykonali piękne prace, które zostaną przekazane na licytację i zasilą fundusz pomocy dla chorego taty jednego z uczniów naszej parafii.

Wspólnie spędzone dni szybko minęły. Zorganizowane zajęcia pozwoliły uczestnikom półkolonii aktywnie spędzić wolny czas, zacieśnić więzy przyjaźni, poznać tajniki wielu gier, sposoby na przygotowanie ciekawych prac plastycznych, ale przede wszystkim dały dzieciom wiele satysfakcji.

Nauczyciele SP Miedzna

Piątego dnia półkolonii młodzież i dzieci udały się na wycieczkę do Warszawy. Grupa odwiedziła: Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Kościół p.w. Św. Stanisława Kostki, Muzeum Wojska Polskiego oraz Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Wszystkie te miejsca przyczyniły się do zdobycia nowej wiedzy, rozwoju horyzontów, a przede wszystkim poznania otaczającego nas świata i spędzenia razem wolnego czasu.

Na zakończenie ferii jak co roku KSM przygotował bal karnawałowy dla dzieci. Sobotnią zabawę poprowadzili bajkowa Pszczółka Maja, DJ Gucio oraz Iwan z Grodna. Dzieci mogły nie tylko tańczyć, ale wziąć także udział w wielu zabawach i konkurencjach, gdzie musiały wykazać się sprytem. Prócz zabawy na dzieci czekały słodkie smakołyki: bułki, batoniki, czekolady, napoje, lizaki, a przedewszystkim wybory trzech księżniczek oraz króla i królowej balu.

Ks. Piotr