Spotkanie młodzieży

"Idźcie i głoście!" - pod takim hasłem odbyło się coroczne spotkanie młodzieży drohiczyńskiej w Serpelicach dnia 14 września 2017 roku - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Miedzeńskie gimnazjum, a także kilkoro licealistów pod opieką księdza Piotra Karwowskiego, a także pani Anety Gąsowskiej oraz pani Małgorzaty Grzeszczuk, również wzięło udział w uroczystościach - a dzień ten z całą pewnością na długo zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom.

Nim jednak znaleźliśmy się w Serpelicach, jako mieszkańcy dekanatu węgrowskiego, zagościliśmy w Katedrze Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie - oprócz nas, spotkaliśmy tam też młodzież wraz z ich opiekunami z dekanatów takich jak drohiczyński, łochowski i sterdyński. Miała tam miejsce Liturgia Słowa, a także  katecheza, podczas której wysłuchaliśmy także świadectwa Natalii opowiadającej o jej potrzebie wiary oraz księdza Wiesława Niemyjskiego, który uświadomił nas, jak ważną rolę odgrywa nasza modlitwa nie tylko we własnym życiu, ale i innych ludzi. Grupa młodzieży odśpiewała także polską wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie w 2019 roku, którego refren brzmi "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego".

Następnie udaliśmy się do Serpelic - młodzież, podzielona na małe grupki, dziarsko pokonywała drogę na Kalwarię Podlaską, odmawiając w tym czasie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Gdy dotarliśmy już na miejsce, rozpoczął się koncert zespołu Full Power Spirit, wygłoszone zostały także świadectwa zaproszonych gości. Bezpośrednio po tym, miejsce miała uroczysta Msza Święta sprawowana przez Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa. W homilii wielokrotnie podkreślane było, jak ważne jest naśladowanie wyłącznie Chrystusa, a także uczenie się od świętych. Ksiądz Biskup, mówiąc: "Krzyż bez Jezusa Chrystusa nie ma znaczenia dla nas, a raczej jest czymś groźnym", przypominał nam, iż krzyż, na którym umarł nasz Pan, jest symbolem Miłości Bożej, dzięki której możemy uzyskać Zbawienie.

Na koniec liturgii, miało także miejsce poświęcenie krzyży, które przywiozła ze sobą każda parafia - w tym i nasza. Zostawiliśmy po sobie kolejny ślad na Kalwarii Podlaskiej, który zostanie tam nawet wtedy, gdy my już opuścimy owe miejsce. Odchodząc, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki oraz przeszli też pod Bramą Krzyża, co również miało charakter symboliczny - mieliśmy wkrótce powrócić do swoich domów, umocnieni w wierze, pamiętając jednak hasło spotkania - "Idźcie i głoście!".

tekst: Marta Jednorałek
zdjęcia w galerii: Gabriela Kalinowska