Urodziny Matki Bożej

Dnia 8 września 2017 roku wraz z całym Kościołem powszechnym obchodziliśmy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W miedzeńskiej parafii dzień ten obchodzony jest jako uroczystość odpustowa.

W piątek 8 września jak co roku zgromadziliśmy się na popołudniowej Mszy świętej w Miedznie przy ulicy Węgrowskiej nieopodal rzeki Miedzanki. Znajduje się tam kaplica zbudowana w miejscu znalezienia obrazu Matki Bożej. Obraz ten został znaleziony w niezwykłych okolicznościach zimą 1726 roku przez mieszczanina Hjacynta (Jacka) Pazio w stojącej w pobliżu grobli w Miedznie lepiance młynarza Macieja Zastrużnego. Szczegółowo tę niezwykłą historię opisuje znajdująca się obecnie w archiwum w Drohiczynie Księga cudów z 1729 roku. O dokonanych w tej księdze zapisach licznych uzdrowień mówił w kazaniu Ks. proboszcz Jarosław Górski – kustosz miedzeńskiego sanktuarium. Po piątkowej Mszy wyruszyliśmy w procesji ulicami Miedzny do parafialnego kościoła, przed oblicze Maryi, gdzie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

W niedzielę 10 września w świątyni, w której znajduje się cudowny obraz Matki Pocieszenia o godzinie 12:00 główną Mszę Świętą sprawował Ks. Prałat dr hab. Tadeusz Syczewski, prof. KUL – Rektor WSD w Drohiczynie. Na początku liturgii miał również miejsce obrzęd pobłogosławienia nowej ambony, z której celebrans wygłosił pokrzepiające Słowo Boże.

Na Eucharystię do naszego sanktuarium przybyło wielu pielgrzymów, w tym również piesza pielgrzymka z węgrowskiej bazyliki. Wśród pielgrzymów byli i nasi parafianie, którzy pojechali do Węgrowa, aby stamtąd przybyć pieszo do Maryi. Duża grupa wiernych na kolanach okrążyła ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia.

Po Mszy i odmówieniu Litanii do Matki Bożej Miedzeńskiej miała miejsce procesja eucharystyczna wokół naszej świątyni. Po niej pielgrzymi mogli posilić się przygotowanym posiłkiem i odpocząć w miedzeńskim Domu Pielgrzyma.

tekst: Ks. Piotr Karwowski
Zdjęcia w galerii: Klaudia Sobolewska