U Matki Bożej Miedzeńskiej

W niedzielę 25 czerwca 2017 roku wspólnota miedzeńskiej parafii obchodziła ważną uroczystość. Była to dwudziesta rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miedzeńskiej. Aktu koronacji koroną poświęconą przez Papieża Jana Pawła II dokonał 22 czerwca 1997 roku ówczesny Prymas Polski – Józef Kardynał Glemp. Wówczas do Miedzny przybyli liczni hierarchowie kościelni oraz tłumy pielgrzymów.

Dwadzieścia lat później Mszę Świętą o godzinie 12:00 w miedzeńskim sanktuarium sprawował J. E. Ks. Biskup prof. Tadeusz Pikus, którego w imieniu parafian powitała jedna z rodzin. Pasterz diecezji w swojej homilii przypomniał historię cudownego obrazu oraz objawień Matki Bożej, a także liczne cuda i uzdrowienia dokonane za przyczyną Maryi.

Uroczystość była połączona z diecezjalnym corocznym spotkaniem nauczycieli i wychowawców. Zostali oni poleceni opiece Najświętszej Panienki podczas Mszy przez ich duszpasterza - Ks. dra Roberta Grzybowskiego, który wygłosił do nich konferencję przed Eucharystią.

Duszpasterze miedzeńscy, którzy przygotowali w 1997 roku uroczystość koronacji obrazu to Ks. Prałat Władysław Kopyść – ówczesny proboszcz, oraz Ks. Kanonik Andrzej Oleszczuk – ówczesny wikariusz. Obaj zmarli kapłani zostali również poleceni w modlitwie podczas Mszy w intencji sprawowanej przez Ks. Prałata Leszka Gardzińskiego – dziekana dekanatu węgrowskiego.

Na koniec Eucharystii młodzież miedzeńskiej parafii wyraziła wdzięczność i oddanie Matce Najświętszej słowami:

„Na dzień koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Miedzeńskiej - Pocieszycielki Strapionych czekały całe pokolenia. Od tego pamiętnego dnia pod opieką i matczynym płaszczem Maryi wyrosło nowe pokolenie… Dwadzieścia lat temu nie było nas jeszcze na świecie, ale dziś to my jesteśmy owocami tych modlitw i spadkobiercami tych zobowiązań, a także żywym przykładem cudów zdziałanych na tej ziemi przez Matkę Bożą. Jak było to powiedziane w słowach modlitwy jesteśmy nadzieją Kościoła i Ojczyzny. Dołożymy wszelkich starań, aby nie zawieść tej nadziei w nas pokładanej. Dziękujemy Ci Matko Najświętsza za to, że jesteś z nami teraz tak jak byłaś z naszymi przodkami. … Prosimy Cię Matko Boża Miedzeńska ożywiaj naszą wiarę, umacniaj nadzieję, ucz prawdziwej miłości do Boga i ludzi oraz okazuj tutaj nadal swoją łaskawość.”

Następnie młodzież podziękowała Księdzu Biskupowi za Jego obecność, wspólną modlitwę i wygłoszone Słowo Boże, poprzez wręczenie kwiatów oraz kopii obrazu NMP Miedzeńskiej. Młodzież złożyła także na maryjnym ołtarzu dwie lilie. Biała symbolizowała czystość i niewinność, zaś czerwona gorącą miłość do Matki Bożej. Podczas liturgii śpiewano pieśni o Maryi Miedzeńskiej.

Ksiądz Proboszcz podziękował pocztom sztandarowym oraz wszystkim za przygotowanie i udział w uroczystości. Zwieńczeniem uroczystości było odczytanie Litanii do Matki Bożej Miedzeńskiej, procesja eucharystyczna oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone przez Księdza Biskupa.

Tekst: Ks. Piotr Karwowski
Zdjęcia: Dariusz Cholewa VIDEOMIX

Najnowsze zdjęcie

Msze Święte

Niedziele i święta:
900, 1130, 1700
1015 - kaplica w Wólce Miedzyńskiej
1430 - kaplica w Międzylesiu
 
Dni powszednie:
700, 1700,
(700, 1800
w sezonie wiosenno-letnim).

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Zwiastowania NMP
ul. Kościelna 1
07-106 Miedzna
tel.: +48256918347
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Copyright © Parafia ZNMP w Miedznie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oparte o Joomla!, Afterburner i JoomGallery.