Prymicja Ks. Macieja

We wtorek 23 maja 2017 roku w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu odbyła się uroczystość święceń dwunastu członków wspólnoty zakonnej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Święcenia były udzielane w stopniu diakonatu i prezbiteratu. Wśród przyjmujących święcenia kapłańskie był nasz parafianin, pochodzący z Miedzny - Maciej Onaszkiewicz. Liturgii przewodniczył Ksiądz Biskup Damian Bryl – biskup pomocniczy diecezji poznańskiej. Jej istotnym elementem było nałożenie rąk na głowy nowo wyświęcanych członków wspólnoty. Ksiądz Maciej otrzymał dar Ducha Świętego, aby prowadzić życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża.

W naszej parafii w niedzielę 28 maja 2017 roku Ksiądz Neoprezbiter odprawił Mszę Świętą prymicyjną jako dziękczynienie za dar kapłaństwa oraz prosząc Boga o błogosławieństwo dla naszej wspólnoty. Liturgię poprzedzała procesja; ks. Maciej wyruszył z domu otoczony wieńcem niesionym przez dzieci pierwszokomunijne.

Prymicja (od łac. primitiae, prima misa – pierwociny, pierwsze kłosy plonu) to pierwsza Msza Święta odprawiana przez nowo wyświęconego kapłana. Ks. Maciej sprawował ją w koncelebrze z 14 kapłanami, m.in.: ks. dr Jarosławem Staszewskim - wikariuszem biskupim do spraw życia konsekrowanego na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz proboszczem parafii w Szczecinie, gdzie ks. Maciej odbywał praktykę diakońską, ks. Andrzejem Łysym - rektorem seminarium księży chrystusowców, ks. Sebastianem Karwowski - pochodzącym z naszej parafii i posługującym we Francji, ks. Piotrem Wróblewskim - kolegą z czasów licealnych, z którym wspólnie przyjął święcenia kapłańskie w Poznaniu, oraz ks. Jarosławem Górskim – kustoszem miedzeńskiego sanktuarium. Na tę uroczystość przybyło również wielu innych księży i współbraci zakonnych z kraju i zagranicy: Ci wśród których ks. Maciej pogłębiał swoje powołanie do służby Bogu i ludziom z czasów seminaryjnych, księża posługujący dawniej w naszej parafii, a także rodzina, krewni, przyjaciele oraz znajomi.

W głoszonej Homilii ks. dr Jarosław Staszewski podkreślał jak radosne i ważne dla nas wszystkich jest dzisiejsze wydarzenie. Na zakończenie Mszy Świętej zostało udzielone uroczyste błogosławieństwo prymicyjne – ks. Maciej nakładał dłonie na głowy wszystkich uczestników liturgii. To błogosławieństwo na mocy przywileju papieskiego dało możliwość uzyskania odpustu zupełnego, będąc jednocześnie podziękowaniem dla wszystkich, którzy towarzyszyli Prymicjantowi w tak ważnym wydarzeniu.

Ks. Maciej został posłany przez wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej do miejscowości Brojce Gryfickie (diecezja szczecińsko–kamieńska), aby tam sprawować opiekę duszpasterską. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

Katarzyna Jednorałek

 

Najnowsze zdjęcie

Msze Święte

Niedziele i święta:
900, 1130, 1700
1015 - kaplica w Wólce Miedzyńskiej
1430 - kaplica w Międzylesiu
 
Dni powszednie:
700, 1700,
(700, 1800
w sezonie wiosenno-letnim).

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Zwiastowania NMP
ul. Kościelna 1
07-106 Miedzna
tel.: +48256918347
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Copyright © Parafia ZNMP w Miedznie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oparte o Joomla!, Afterburner i JoomGallery.